Mládež a Európska únia

 

Medzinárodný kooperačný program Občan pre občana v Schierke

Žiaci našej školy sú zapojení do Medzinárodného projektu EÚ v spolupráci so Spolkovým snemom v Nemecku.

Karin Hladíková III.E a Marcel Kuna II.F sa spolu s riaditeľom školy PhDr. Vladimírom Mojtom, pani Mojtovou a Mgr. Monikou Margaiovou zúčasnili kooperačného projektu EÚ "Občan pre občana" v nemeckom meste Schierke. Fotoalbum.

Ústrednou témou bola  sociálna politika, sociálna práca, sociálne vyčlenenie a problematika menšín. Riešili sa problémy ľudí žijúcich pod hranicou chudoby, neprispôsobiví občania, nezamestnanosť. Aktuálne témy, ktoré si vyžadujú riešenie spoločnosti, zainteresovanosť Parlamentu EÚ.

Naši žiaci spolu s vybranými žiakmi z krajín EÚ zapojenými do projektu (Slovensko, Česko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko) sa počas pobytu v Nemecku zúčastnili aj návštevy Spolkového parlamentu v Berlíne a mesta Magdeburg.

november 2010

 

Projekt Mládež a Európa: Letný medzinárodný kemp, Medzinárodné stretnutie mládeže

Naša škola je partnerom medzinárodného projektu európskej mládeže, ktorý je zameraný na vzájomné poznávanie kultúr s mottom:    „Všetci iní – všetci rovnakí“. V spolupráci s mládežníckou organizáciou "SPORTJUGEND" v Nemeckom meste Schierke v rámci programu Mládež pre Európu dostavajú študenti našej školy od roku 2005 príležitosť a priestor na diskusiu a porovnanie svojich názorov na rôzne témy, zároveň sa dozvedajú viac o krajinách a kultúrach mladých ľudí z Nemecka, Poľska,  Maďarska, Českej republiky, Litvy a Lotyšska. V skupinách tvoria, športujú, zabávajú sa.

 

22.7.-1.8.2010 Medzinárodné stretnutie mládeže Európy v Trenčíne.

Viac na samostatnej stránke IMEY ( International meeting of the European Youth)

https://imey.webnode.sk

 koordinátor projektu p. Alena Mojtová

 

4. 7. 2010 odišli naši študenti pod vedením Ing. Jalovičiarovej do Schierke v nemeckom pohorí Hartz, kde sa do 18.7. 2010 zúčastnili aktivít Medzinárodného letného tábora mládeže. Spolu so stredoškolákmi z Nemecka, Česka, Poľska, Maďarska, Litvy a Lotyšska mali možnosť spolu komunikovať, pracovať, športovať, zabávať sa, a tak spoznávať navzájom kultúru a zvyky krajín EÚ.

Dokumentáciu ich zážitkov vám čoskoro sprostredkujeme...

zatiaľ si pozrite oficiálnu stránku Sportjugend-Internationalcamp Schierke...

 koordinátor projektuIng. Beáta Jalovičiarová

 

25. - 28. 3. 2010 Prípravné stretnutie Schierke 2010    V marci 2010 sme sa zúčastnili prípravného stretnutia pre medzinárodný mládežnícky tábor, ktorý sa bude konať po 8-krát v Schierke.

Na pracovnom stretnutií sa stretli zástupcovia so 7 krajín.  Našu školu reprezentovali PhDr. Vladimír Mojto, pani Alena Mojtová, Ing. Beata Jalovičiarová, Mgr. Diana Vylámová. Nemeckí partneri pre nás pripravili bohatý program. 

Druhý deň návštevy nás prijal primátor mesta Wernigerode, pod ktoré patrí podľa novej správnej reformy aj obec Schierke. Po stretnutí s primátorom sme si prezreli radnicu z 13. storočia a historické centrum mesta Wernigerode. Poobede sme sa presunuli do miestneho svetoznámeho pivovaru Hassenröde, kde sme sa oboznámili s výrobou piva podľa starého nemeckého potravinárskeho zákonu z 15. storočia. Exkurzia bola spojená aj so zaujímavým programom a  s ochutnávkou vynikajúcich miestnych špecialít. 

Tretí deň stretnutia sa niesol v pracovnom duchu. V Schierker Baude sme prejednávali program medzinárodnych mládežníckych táborov v Schierke a v Trenčíne (fotoalbum). Večer sme boli pozvaní na ples športovcov do krajského mesta Halberstadtu, na ktorom boli oceňovaní najlepší športovci kraja.

Mgr. Vylámová

 

 

Leto 2009 - Medzinárodný letný tábor Schierke  

Prinášame denník našich študentov z Medzinárodného letného tábora v nemeckom Schierke - leto 2009:

  Nedeľa   5.7. Príchod do Schierke.

V nedeľu sme po  asi desaťhodinovej jazde autobusom prišli do cieľového mesta  Schierke, kde nás čakali už pripravení nemeckí  hostitelia, ktorí nám porozdávali menovky a odniesli batožiny do našich izieb. Prostredie v okolí ubytovne bolo krásne a plné možností ako sa zabaviť, no zábavu sme si nechali až na nasledujúce dni. V ten deň sme sa zoznamovali s účastníkmi z ostatných krajín formou rozdávania si balónov a so vzájomným predstavením sa. Deň sme ukončili večierkou o 11:00 s príjemnými pocitmi na pohodlných posteliach.

    Pondelok 6. 7.

 V pondelok sme sa zobudili plní elánu a chuti do tohto dňa. O ôsmej sme prichádzali na raňajky kde nás čakal bohatý výber jedál  podľa každého chuti. O deviatej sme sa zahrali opäť zoznamovaciu hru s balónmi. Dopoludnia nám Regina (vedúca tábora) predstavila program nášho pobytu v Schierke a pravidlá správania, ktoré musíme dodržiavať. Napríklad žiaden alkohol a cigarety. Vedúci pracovných skupín nám vysvetlili, aké činnosti nás v jednotlivých skupinách čakajú. Podľa záujmu sme si vybrali skupinu, v ktorej chceme pracovať. Potom sme išli na obed, ktorý sme si vybrali z ponuky troch jedál. Po obedňajšej prestávke sme absolvovali Ortsrallye durch Schierke. Je to poznávacia aktivita, ktorej cieľom bolo zoznámiť sa s okolím nášho pobytového miesta. Podvečer sme sa všetci zúčastnili oficiálneho otvorenia a privítacej párty. Na úvod nás privítali čestní hostia - zástupcovia krajského parlamentu, starosta mesta Schierke a Wernigerode a predstavitelia rôznych miestnych inštitúcií. Každá národnostná skupina sa predstavila krátkym programom. My sme mali pripravený kačací tanec, do ktorého sa väčšina prítomných aj zapojila a tancovala s nami. Nemeckí hostitelia pre nás pripravili chutné jedlá vo forme recepcie.Po dobrej večeri sme oddychovali v našich izbách a pomaly sa aj pripravovali na večernú diskotéku, na ktorej sme tancovali až do konca večierky (ľubovoľné).

       Utorok 7. 7.

 Po raňajkách sme sa opäť rozcvičili pri tanci a začali sme pracovať v skupinách. Tri skupiny pracovali v lese. Viliam pracuje pri úprave národného parku Harz, Karin a Veronika B. zhotovujú lavičky pre turistov, Iveta, Veronika Z. a aj Ján skrášľujú okolie tábora. Peter robí fotografickú dokumentáciu, ktorú Juraj používa pri tvorbe internetovej prezentácie. Marta a Ivana pracujú v divadelnej skupine.

 Po obede sme prvýkrát hrali hru Európska rada (Planspiel). Na úvod sme si vypočuli prednášku profesorky Dr. Heilmannovej, ktorá nás uviedla do problematiky ochrany životného prostredia a šetrenia prírodných energetických zdrojov. V hre sme zastupovali krajiny Dánsko, Rumunsko, Lotyšsko a Belgicko. Vyjadrovali sme názory na problematiku spoločnej európskej energetickej politiky, ktorú sme mali predloženú v dvanástich tézach. Potom sme využili voľný čas športovými aktivitami. Po večeri si pre nás pripravili národný večer naši nemeckí hostitelia.

Planspiel. Hra „Planspiel“, ktorá pozostáva z 3 kôl, nám slúži na prehlbovanie si vedomostí týkajúcich sa fungovania rozhodovania v Európskej rade. Hlavným motívom celej hry je problematika životného prostredia a energetiky. Každej skupine boli pridelené štyri krajiny EU. My zastupujeme premiérov  Litvy, Belgicka, Dánska a Rumunska. Aby sme dokázali správne rozhodovať v týchto otázkach za pridelené krajiny a hájiť ich záujmy, museli sme si mnohé informácie vopred vyhľadať a naštudovať. V rámci našej skupiny sme si rozdelili jednotlivé krajiny. Belgického premiéra Van Rompuya zastupovala Ivetka, rumunského Emila Boca Karin, litovského Andrea Kubiliusa Viliam a  dánskeho premiéra Larsa Rassmusena hral Janko. Dostali sme 12 téz týkajúcich sa energetiky a životného prostredia, z ktorých sme mali vybrať 6 pre nás prioritných a 3 odmietnuť. Svoje rozhodnutia sme si pred „Európskou Radou“ následne zdôvodnili. V piatok nás čaká diskusia, v ktorej sa  máme ujednotiť  na prioritných tézach s ostatnými krajinami. Cieľom rokovania je prijatie 6 spoločných téz, ktoré sú prioritné pre Európu a zároveň hája záujmy danej krajiny.

  Streda 8.7.

Tento deň sme strávili na celodennom výlete v blízkom okolí. Najskôr sme navštívili Windpark, čo je elektráreň, ktorá na výrobu elektrickej energie využíva vietor. Na veľkom priestore je postavených 32 veterných turbín ktoré sú vysoké 116 metrov. Mali sme možnosť prezrieť si turbínu z vnútra. Potom sme si prezreli ďalší ekologický (ale páchnuci) spôsob výroby energie – z biomasy. Autobusom sme sa odviezli do mesta Wernigerode kde sme si dali rozchod na prezretie historickej časti mesta. Ochutnali sme dobrú pizzu a najmenej trikrát sme zmokli J. Naspäť sme išli historickým vláčikom. Večer sme mali voľný program.

 Štvrtok 9. 7.

Dopoludnie sme pracovali v pracovných skupinách. Peter pokračuje v tvorbe fotopríbehu, Juraj píše internetový denník a pripája k nemu fotografie, Ivana a Marta sa s chuťou pripravujú na hereckú kariéru (a sú v tom naozaj skvelé). Janko pripravil výtvarný návrh na fotostenu, ktorú bude maľovať jeho skupina a na záver nášho pobytu nás v nej Peter odfotí. Tí, ktorí majú prácu v prírode, často aj zmoknú, pretože počasie je tu naozaj veľmi premenlivé a za deň niekoľkokrát prší.

Poobede sme v telocvični hrali hru Spiel ohne Grenzen (hra bez hraníc). Rozdelili sme sa do národne zmiešaných skupín a súťažili v deviatich disciplínach. Išlo nám to výborne a dobre sme sa pri tom zabávali. Po prestávke na kávu s koláčikom sme športovali. Niekto hral volejbal, niekto letný biatlon, najväčší záujem bol o bowling.

O ôsmej večer sme sa všetci stretli na poľskom národnom večere. Z pripraveného programu sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí z ich krajiny, zaspievali sme si poľskú pesničku a ochutnali poľské špeciality. Nakoniec bola diskotéka.

Piatok 10. 7.

 V piatok dopoludnia sme opäť pracovali v pracovných skupinách podľa nášho zaradenia. Vyrábame lavičky, ktoré budú slúžiť turistom na oddych, pomáhame pri stavbe plota okolo areálu, v ktorom sme ubytovaní. Fotoskupina pokračuje v tvorbe fotostory a na internete nájdete výsledky práce skupiny, ktorá pripravuje webové stránky. Divadelná skupina nacvičuje dramatické vystúpenie, ktoré je pre nás ostatných zatiaľ tajomstvom. Popoludní sme diskutovali v medzinárodne zložených skupinách o energetickej politike členských štátov Európskej únie. Vyjadrovali sme stanoviská jednotlivých krajín k dvanástim predloženým tézam a diskutovali sme v nemčine a angličtine. Takže sme sa tu naučili nielen mnoho nových informácií o spoločnom postupe členských krajín EU pri využívaní klasických aj nových zdrojov energie, ale sme si aj rozšírili našu slovnú zásobu. Táto téma je v súčasnosti veľmi dôležitá a pri diskutovaní sme sa riadne zapotili. Zástupcovia našej slovenskej skupiny vo vzájomných dialógoch so študentmi ostatných zúčastnených krajín obstáli výborne. Večer sme sa dobre zabavili na litovskom národnom večere.

 Sobota 11. 7.

 Tento deň bol zameraný na spoznávanie nádhernej okolitej prírody. Doobeda bol turistický pochod. Regina nás viedla po upravených turistických chodníkoch a rozprávala nám o pôvode týchto lesov. Poobede sme išli pešo ku skalám, na ktorých si tí z nás, ktorí nabrali odvahu, mohli vyskúšať lezenie v naozajstných horolezeckých postrojoch s pomocou profesionálnych horolezcov. Všetkým sa to nepodarilo, lebo prišla búrka a silný dážď a my sme sa museli vrátiť do ubytovne. Niektorí stihli aspoň vyliezť na vysokú skalu po železných rebríkoch a odtiaľ mali nádherný výhľad na okolité lesy. Dovideli sme odtiaľ až na najvyšší vrch pohoria Harz, ktorý sa volá Brocken a nás vo štvrtok čaká celodenná pešia túra až na jeho vrchol. Večer bol zábavný program, ktorí pripravili českí študenti. Bolo to super.

 Nedeľa 12. 7.

 V nedeľu bol na programe streetball, hrali sme ho v telocvični, lebo tu skoro stále prší. Peter, Juraj a Veronika boli takí skvelí, že vyhrali prvé miesto. Za vedúcich hrala pani Vylámová, ktorá bodovala dokonca v dvoch súťažných kategóriách. Všetci majú nové žlté tričká. Aspoň nemusia prať. Poobede bol voľný športový program, ktorý sme využili na prípravu programu na náš národný slovenský večer, ktorý nás čaká už v pondelok. Všetci sa chceme zapojiť, aby bola dobrá zábava. Okrem toho sme hrali volejbal a oddychovali pred večernou Beachparty, na ktorú sme sa náležite vyobliekali. Vstup na párty bol povolený len v plážovom oblečení. Tak sme nabehli len v plavkách a uterákoch.

 Pondelok 13. 7.

 Tento deň bol pre nás niečím iným. Ráno sme vstali, išli na raňajky, doobeda sme zase pracovali v národne zmiešaných skupinách podľa zadelenia. Poobede sme pokračovali v diskusiách o energetickej politike členských štátov EU. Po skončení diskusie sa účastníci tábora zaradili podľa záujmu do rôznych športových hier, až na slovenskú skupinu ktorá sa pripravovala na Slowakischer Nationalitätenabend. Prvé minúty nášho večera boli stresové kvôli technickým problémom, ktoré nám znemožnili spustiť prezentáciu na dataprojektore (dočasné), ale nakoniec všetko skončilo s povzbudzujúcim aplauzom J. Ako národné jedlo sme ponúkli zemiakové placky (urobila ich Veronika Zápotočná), rôzne druhy syra s olivami, jednohubky, ktoré všetci mohli zapíjať Vineou. Na záver večera sme si sami sebe povedali aké plusy a mínusy priniesol náš program, a tak môžeme spraviť budúci program zaujímavejším a lepším.

  Utorok 14. 7.

 

 V utorok sme podnikli okružnú cestu Harzom. Prehliadku sme začali v jednom z najstarších miest Nemecka v Quedlinburgu, ktoré bolo sídlom nemeckých kráľov a cisárov. Mesto Quedlinburg je s 1200 historickými domami zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V meste sme si prezreli starobylú radnicu, Finkenherd – miesto, kde bola ponúknutá koruna kráľovi Heinrichovi a Schlossberg – sídlo nemeckých kráľov. Naša prehliadka ďalej viedla do prekrásneho kultového miesta starých Germánov - Thale. Sedačkovou lanovkou sme sa vyviezli k miestu, na ktorom sa podľa starogermánskej povesti odohral príbeh o Bruenhilde a obrovi Bodovi. Prezreli sme si prírodné krásy, ktoré pred storočiami obdivoval sám Goethe. Naša exkurzia ďalej viedla k priehrade Rappbodetalsperre a do kvapľovej jaskyne Hermanshoehle, kde žijú ojedinelé živočíchy. Čarovné okolie Harzu sa nám veľmi páčilo a zároveň nás veľmi obohatilo.

  Streda 15. 7.

Dnes, po rannom tanci nasledovali pracovné skupiny, pre mnohých poslednýkrát. Po obede bol vybraný jeden člen z každej národnostnej skupiny kvôli diskusií. Túto diskusiu viedol reprezentant z ministerstva. Na úvod sme sa krátko predstavili, opísali prácu v „Planspiel“ a prediskutovali viaceré témy ohľadne EU. Po „Kafee trinken“ sme mali voľnú športovú ponuku. Deň sme zakončili účasťou na maďarskom národnom večeri.

Štvrtok 16. 7.

Tento deň bol trocha náročnejší ako ostatné. Ráno na raňajkách sme si spravili desiatové balíčky a potom išli na celodennú túru na vrch Brocken, ktorý ma 1142 m. Cesta na Brocken bola fyzicky náročnejšia, ale s viacerými prestávkami sme ju bez problémov zvládli. Na vrchu Brocken sme strávili jednu hodinu, počas ktorej sme navštívili múzeum. V múzeu sme mali možnosť vidieť niečo z histórie vrchu Brocken, vegetáciu a živočíšstvo okolia ako aj niečo o typických bosorkách oblasti Schierke a povesti o týchto bytostiach. Dozvedeli sme sa tiež niekoľko zaujímavých informácii. Napríklad, že na Brockene sa používal prvý televízny vysielač na svete alebo že počas studenej vojny bol prístup na Brocken zakázaný. Na konci prehliadky múzea sme si spravili spoločnú fotografiu a nasledovala cesta naspäť, ktorá ubehla o niečo rýchlejšie. Naspäť sme dorazili okolo tretej hodiny a potom sme už mali voľno na zotavenie, ale pre tých čo mali ešte „dostatok“ energie bola pravdaže voľná športová ponuka.

 Piatok 17. 7.

Dnes skoro ráno nasledoval odchod do mesta Magdeburg. Ako obvykle pred výletom sme si pripravili balíčky s jedlom na celý deň. Cesta do Magdeburgu trvala približne dve hodiny. Po príchode do Magdeburgu sme už boli očakávaní na krajskom úrade. Tu nasledovala krátka prehliadka budovy a potom už do konca diskusia s významnými ľuďmi s politickej scény v Sasku. Na úvod mala predstavenie divadelná skupina. Účelom tejto hry bolo znázorniť ako by mala Európa vyzerať a ako vyzerá teraz. Pri tejto hre sme sa všetci viac zamysleli nad tým aká je dôležitá spolupráca a ochrana životného prostredia.

Diskusia bola veľmi zaujímavá a všetci sa aktívne zapájali. Otázky boli rôzne, ale väčšinou o energetickej stratégii. Tiež sme mali vyjadriť svoj názor na tábor, ktorý bol od každej skupiny veľmi pozitívny. Tento program trval približne dve hodiny a potom sme mali voľno do šiestej. Mali sme si možnosť prehliadnuť mestu Magdeburg a historické pamiatky alebo ísť na nákupy.

Po príchode do Schierke už nasledovala len večera a voľný program.

 Sobota 18.7.

Dnes je posledný deň tábora. Ráno sme si naposledy zatancovali tanec a potom nasledovala práca v niektorých pracovných skupinách. Tie ostatné mali vyhodnotenie. Niektorí tiež mali možnosť ísť bicyklovať a ostaní mali voľnú športovú ponuku. Večer nasledovala rozlúčková party.

 sprievodné fotky k textu a ďalšie fotky v galérii fotoalbumu 

 

 

Absolvovali sme v uplynulých rokoch:
Medzinárodný letný tábor mládeže v Nemecku - meste SCHIERKE
leto 2005, 2006, 2007, 2008

koordinátor projektu Mgr. Ingrid Finkeiová


foto z leta 2008 pozri vo  fotoalbume

 

Medzinárodný letný tábor mládeže v Čechách - meste Kostelec nad Orlicí
koordinátor projektu Ing. Ivica Košutová
leto 2007

      pozri:fotoalbum

 

 

 

 

 

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Stredná odborná škola podnikania Veľkomoravská 14, 911 05 Trenčín +421 32 6528138